Dekorasyon

Küçük Ölçekli Yaşam Alanlarını Daha Ferah Bir Hale Getirmek

Zamana karşı yarıştığımız günlük hayatın içinde rahatlamaya ve hayatı daha eğlenceli hale getirmeye ihtiyaç duyarız. Daha hızlı kullandığımız bu hayata elbette evimiz de dahil. Daha kompakt ve kullanışlı hale gelmeye başlayan ev mimarisi, içini doğru hazırlayacağımız ev dekorasyon fikirlerini bekliyor.

Alışıldık dekorasyon fikirlerine başvurmadan önce önemli olan, kullanmak istediğiniz alanı iyice tanımak. Dekorundan zeminine, ışığından renklerine kadar eğlenceli dekorasyon önerileri, küçük evlerinizi daha stil sahibi bir görünüme kavuşturacak.

Küçük Evlerinizi Hangi Dokunuşlarla Daha Dekoratif Hale Getirebilirsiniz?

*Eğer stüdyo bir daire sahibiyseniz, çok daha akıllıca davranarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Örneğin gömme dolap içinde gizlenen bir yatak kullanmak gibi.

*Depolama alanları oldukça büyük bir ihtiyaç. Bir o kadar da yer kapladığı düşünüldüğünde bu ihtiyacı farklı mobilyalar içindeki halleriyle tercih edebilirsiniz. Bazalı bir koltuk ya da çekmeceli bir televizyon ünitesi bu ihtiyaçlarınıza cevap verecek.

Duvar Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

*Küçük ölçekli alanların başında gelen banyo ve mutfaklar, bu değişime en çok ihtiyaç duyan mekanlardan. Banyoda lavabo kullanılan bölümün tamamına ayna yerleştirebilir, mutfak dolaplarınızın çerçeve içlerine yansıtıcı etkili cam malzemeler yerleştirebilirsiniz. Antrelerde ise boy aynaları vazgeçilmezler arasında. Ayna modelleri içinde oksitli aynalar son yıllarda oldukça popüler.

*Dekoratif ürünler, dengeli kullanıldığında elegan bir görünüm sağlar. En sevdiğiniz dekorasyon ürünleriniz haricindeki tüm objelerinizle vedalaşarak hafifleyebilirsiniz.

Desenlerin İnce bir Çizgisi Var

*Duvar dekorasyonu, büyük değişimlere oldukça açık. Derinlik veren desenlere sahip duvar kağıtlarını tercih edebilir ya da beyaz bir duvar üzerinde küçük aksesuarlarla zarif bir hareket yaratabilirsiniz.

*Yaşam alanlarında mümkün olduğunca az desen kullanmak, gözümüzün algıladığı dağınıklık hissinden bizi kurtarır. Hafif çizgili ve tonsürton desenlere sahip tasarımlar ise başımızın tacı.

Beyazın Hakimiyetinde Mekanlar

*Zemin ile duvar rengi ne kadar birbirine yakın ya da aynı renkte olursa mekanlar çok daha büyük görünür. Fakat beyaz bir zemin tercih etmek istemiyorsanız ikinci bir öneri olarak doğal ahşap rengini kullanmanız da yeterli olacaktır.

*Perde ve koltuklar, zemin ve duvar ile birlikte kurgulanmalı. Özellikle oturma odası dekorasyonu için oldukça önemli bu adımı uygularken duvar ve zemin rengine uyumlanacak ve nötr tonlarda bir fon perde ve koltuk rengi, bu işin altın kurallarından biri.

Hafif ve Doğal Kumaşların Dinginliği

*Peki odaları büyük göstermek için nasıl bir kişisel ölçüt olmalı? Basit bir ipucu var: Kullandığınız alanda rahat hareket edip etmediğinizi ölçebilirsiniz. Örneğin koltuğunuzda otururken orta sehpa oldukça yakınınızda ve hareket kabiliyetinize engelse daha küçük bir orta sehpaya ihtiyacınız var demektir.

*Kumaş seçimi de ince bir zevkin ürünü elbette. Mekan içlerinde kullandığınız tekstillerde keten malzemeli kumaş ve kaplama ürünlerine yer vermeniz daha dingin ve huzurlu bir görünümü destekleyecektir.

Ev Dekorasyonunun Eğlenceliği

*Ev aksesuarları içinde her zaman en çekici unsurlardan biri kuşkusuz aydınlatmalar. Her bir köşede irili ufaklı bir abajur ya da bazı köşelerde aplikler kullanmak ışığı dengelerken ortamı da geniş gösterecektir.

*Elbette ilk aklımıza gelen L formlu koltuk kullanımı için harika bir alan. Dekorasyon ürünleriyle destekleyebileceğiniz diğer köşelerin başrol oyuncusu. Aynı zamanda fonksiyonel ve modüler seçeneklileriyle tercih etmelisiniz.

*Yaşam alanınız kare bir mimariye sahipse yuvarlak köşeli mobilyalar için oldukça uygun bir alana sahipsiniz demektir. Daha Kuzeyli ve hafif tasarım örneklerine başvurarak sorunu çözebilirsiniz.

Çerçeveler ve Tablolar Arasındaki Denge

*Duvarlara ferahlık sağlamak için kullanacağınız tablo ve çerçeveler, farklı boyutlarda ve birden fazla olursa dağınık ve boğuk bir görünüm oluşturur. Tek parça ama büyük ebatlı bir tablo ise altın vuruş olacak.

*Ev eşyaları içinde harika görünen ev bitkileri, aynı zamanda mekanı daha küçük gösterir. Hem daha ön planda olmalarını sağlamak hem de oturma grubunu tamamlaması için duvara asılan dikey bahçeler edilebilirsiniz.

*Kitaplarınız ve çerçeveleriniz için edinebileceğiniz büyük bir kitaplık yerine daha tavana yakın bölümlere kadar uzanabilen açık raf sistemleriyle hafifleyebilirsiniz.

Parlak ve Güneş Işıklı Evler

*Parlak yüzeyler doğru şekilde kullanıldığında daha geniş bir alan hissini güçlendirebilir. Özellikle sehpa ve sandalye seçimlerinde küçük oturma odalarının püf noktası olabilir.

*Mümkün olduğunca küçük formlu aksesuarlar kullanmak ve mini dekoratif ayna tercih etmek, boş olduğunu düşündüğünüz köşelerde yeterli olacak iki ayrı detay.

*Gün ışığının önemi yadsınamaz. Tüm renkleri doğallığıyla parlatacak olan gün ışığıyla birlikte hareket etmek için mümkün olduğunca ince ve hafif perdeler kullanabilirsiniz.

*İnce ve tercihen şeffaf ayaklara sahip sehpalar, koltuklar ve sandalyeler, açık renkli halıların üzerinde iyi birer tamamlayıcı görevinde.